Belgium ezen része, ahol jártam, nem nagyon kedvelt valami miatt a magyar turisták előtt. Mindenki csak Brüsszelre koncentrál. 12 éve voltam magam is a Grand Place-on, ami tényleg egy gyönyörű tér. Plusz sétáltunk még szüleimmel egy nagyot a belvárosban, aztán másnap kora reggel továbbbmentünk Párizsba, ami autópályán és nagyon messzinek tűnt Brüsszeltől.
A bevándorlóktól zsúfolt fővároshoz képest azonban a 3 flamand város, Brugge, Gent és Antwerpen más képet mutat. Charleroi repterére való megérkezésem után bementem a városba, ahol vonatra szálltam és brüsszeli átszállással délben meg is érkeztem Brugge-be. Az In Bruges című, magyarra erőszakos humorral Erőszakiknak fordított film ebben a csodás városban játszódik, igaz, télen. Azt azért elmondhatom, hogy Európa legjobb állapotban fennmaradt középkori városában nyáron sem sok kivetnivalót találni. Ezt egyszerűen látni kell és kész!
Leírhatatlan hangulat, macskakő, konflisok, csatornák, sok fa, csokiboltok, csipkeboltok, s persze szebbnél szebb középkori házak, mindehhez pedig rengeteg turista, Európa minden tájáról, magyar szót nem hallottam.
Bejártam a város magját, kb. fél 5-ig, azt hiszem kellő alapossággal. Fényképeztem, nagyon sokat, vettem csokit magamnak és anyámnak (ezt kért), s nem csalódtam.
Két nevezetesség, ami megmaradt: az egyik a beginaudvar (Begijnhof), van ilyen Amszterdamban is, de a belga udvarok a világörökség részét képezik. Brugge-ben még mindig az apácák lakják ezeket az elzárt kis tereket a mesébe illő kis fehér házikókkal s a kis templommal. Különleges hangulata volt a térnek, mivel hatalmas nyárfák állnak a közepén, óriási lombbal. A másik különlegesség a molnárok céhe által éptíttetett szegényház, szintén kicsi udvarral és kis kápolnával. A szegényházakat gazdag polgárok vagy céhek építtették a város idős, beteg lakói számára, hogy méltó helyen tölthessék életük utolsó éveit. Sok ilyen van Brugge-ben, ennek az udvara viszont látogatható is, s mondhatom, igazán remek hely. Nagy csend, a kicsi, fehér házikók egymást érik, középen virágoskert.
Brugge után Gent következett. Az ottlét eleje csalódás az előző helyhez képest: a vasútállomás és a belváros közötti városrész jellegtelen, szinte már a svájci külvárosok sterilitását idézi. Ám a belváros csodás, nyüzsgő, rengeteg középkori épülettel, s közepén "a három toronnyal": katedrális, városháza és Szent Miklós-templom. Ekkor már a szürke belga idő is könyörületes volt, szinte folyamatosan sütött a nap, bár még sok felhő volt az égen. A belváros fő csatornája mentén találhatók a legszebb épületek, amikben sokáig lehet gyönyörködni: a Graslei és a Korenlei ez a két rakpart, amit jó sokat fotóztam. A környékük már nem olyan mesebeli, de találni itt is egy hajdani beginaudvart (melynek falai hiányoznak, így a tér ma már a város szövetének része), sőt azon kívül még kettőt, amit nem tudtam megnézni idő hiányában. Van itt egy vár is, ami nagyon impozáns. Gentben ettem is: helyi sonkát, helyi sajtot, s ittam helyi sört (Gruut). Egy roomer nevű bodzabort is kortyoltam, ami 12,9%-os. De nem részegedtem le. Mind nagyon jólesett. S mindez a belvárostól 5 percre lévő Gruut főzdében történt, melynek sörözője tele volt helyiekkel, főként fiatalokkal. Közelről vizsgálhattam a harsány flamand jólétet, s irigykedtem...
Aztán úgy volt, hogy Antwerpenre nem lesz időm, merthogy mennem kell tovább rotterdami szállásomra, azonban Antwerpenben 3 szintes a pályaudvar, s nekem túl kevés volt az időm arra, hogy a felső szint jobb oldaláról az alsó szint bal oldalára leérjek, merthogy onnan indult az IC Rotterdamba. A vonat ajtaja az orrom előtt csapódott be, s többé már nem volt nyitható. Így - azzal a szándékkal is, hogy a szállás árát megspóroljam - egy belvárosi McDonald's egyik szintjén töltöttem az éjszakát. Így sajnos a városból nem sokat láttam, ezért mielőbb vissza kell mennem alaposabban körülnézni. Ezért a következő pár évben újabb belgiumi utat tervezek, lehet, hogy csak egy hosszú hétvége lesz, de mindegy, muszáj. :-) Láttam viszont a gyönyörű pályaudvart, a fő teret a Scheldt partján is sétáltam, szóval kívülről a lényeg tényleg megvolt. Reggel 7-kor aztán tényleg elmentem Rotterdamba.
A következő részben: Dél-Hollandia 3 városa és amszterdami séta ott, ahová magyarok nem nagyon járnak.
Ami Belgiumban még látnivaló (várhatóan télen, a szülinapom környékén meg is nézem):
1) Brüsszel: Atomium és EU-intézmények
2) Antwerpen
3) Leuven
4) Oostende
5) Arlon
végül
6) Brugge: a Városháza tanácsterme és Gent: a másik két beginaudvar, valamint a katedrális belülről, ahová szintén nem tudtam bemenni...